150 let ČVUT

18. 4. 2019 - 18. 4. 2019

O Z N Á M E N Í

Dne 18. dubna 2019 uplyne sto padesát let od vzniku samostatné české polytechniky. Toho dne, před 150-ti lety, podepsal císař František Josef I dokument, ve kterém oznamuje rozdělení dvojjazyčného pražského Polytechnického ústavu Království českého na dvě zcela samostatné jednojazyčné vysoké školy, a to na Český polytechnický ústav Království českého a na německý Deutsches polytechnisches Institut des Königreiches Böhmen. Císař tímto dokumentem potvrdil usnesení zemského sněmu, které mu nezávisle na sobě přednesli v listopadu 1868 ministr školství a ministr vnitra.   K tomuto výročí bude ve čtvrtek 18. 04. 2019 zřízena v historické budově v Husově ulici č. 240/5 v Praze 1, kde tehdy sídlila pražská polytechnika, dnes  Ústav technické a experimentální fyziky ČVUT, příležitostná poštovní přepážka, na které budou pracovnice České pošty orážet poštovní korespondenci ručním příležitostným razítkem (viz obrázek) s textem ČESKÝ POLYTECHNICKÝ ÚSTAV KRÁLOVSTVÍ ČESKÉHO, 150, PRAHA 1, a to v čase od 10:00 do 15:00 hodin.  Zveme všechny zájemce o otisk tohoto příležitostného razítka.

razitko

Při této příležitosti bude možné zakoupit Pamětní list, který vydá k tomuto výročí, Česká pošta. Na Pamětním listu bude poštovní známka vydaná v roce 2007 u příležitosti výročí tři sta let existence ČVUT (viz obrázek), která bude přetištěná příležitostným razítkem.

znamka