RISESAT - japonský satelit s českým detektorem RISEPix

22. 10. 2019 - 24. 10. 2019

Pracovníci z Ústavu technické a experimentální fyziky ČVUT v Praze (ÚTEF) pořídili na oběžné dráze Země první snímky radiačním detektorem RISEPix, který je na palubě malého japonského satelitu RISESAT, pozorujícího Zemi a monitorujícího vesmírné prostředí. RISESAT byl vyvinut v Kosmické robotické laboratoři Univerzity Tohoku jako projekt mezinárodní spolupráce a vynesen na oběžnou dráhu raketou Epsilon 4 japonské národní vesmírné agentury JAXA z kosmodromu Kagošima 18. ledna 2019.

Risesat

Jedním z přístrojů na palubě je i modul RISEPix, vyvinutý v ÚTEF a monitorující radiační prostředí na oběžné dráze pomocí dvou pixelových detektorů Timepix. Modul RISEPix dokáže detekovat nabité částice v magnetickém poli Země, určit jejich počet, typ, energii a směr. Díky tomu může monitorovat složení, intenzitu a změny kosmického záření od Slunce a z kosmu, včetně průběhu slunečních erupcí a změn v zemském magnetickém poli.

risepix2

Během fáze uvedení satelitu RISESAT do provozu bylo možné pořídit a stáhnout první snímky z modulu RISEPix a ověřit tím jeho plnou funkčnost. Modul RISEPix se tak připojil k dalším zařízením ve vesmíru, které byly vyvinuty v ÚTEF na bázi detektoru Timepix. Od roku 2012 monitoruje 5 detektorů radiační prostředí uvnitř Mezinárodní vesmírné stanice ISS. V roce 2013 byl na oběžnou dráhu vypuštěn satelit Proba-V Evropské kosmické agentury s radiačním monitorem SATRAM. A od roku 2017 obíhá Zemi český nanosatelit VZLUSAT-1, kam ÚTEF dodal detektor rentgenového záření.

Timepix

22.10.2019                                  Mgr. Robert Filgas, Ph.D.,   ÚTEF ČVUT v Praze

Zpět na seznam