Stáž vítězů Fyzikálni olympiády

7. 7. 2020 - 10. 7. 2020

Po loňském zdařilém pobytu vítězů Fyzikální olympiády v SÚJV Dubna jsme podobnou akci chystali také na letošní rok, ale pandemie koronaviru naše plány pokazila. Připravili jsme proto plán náhradní – stáž středoškolských studentů, vítězů FO, v ÚTEF. Stáž podporovaná projektem HR AWARD proběhla ve dnech 7. až 10. července 2020 v ÚTEF a zúčastnilo se jí 6 středoškolských studentů, resp. absolventů středních škol z Liberce, Tábora, Jihlavy, Šumperka, Olomouce a Brna. Pro studenty byl připraven odborný program (zajišťovali zaměstnanci ÚTEF a SÚRO) a také zajištěno ubytování.

Studenti vyslechli přenášky Standardní model elementárních částic a Fyzika za standardním modelem (K. Smolek), Neutrinová fyzika (A. Smetana), absolvovali cvičení -  7 hodin měření s pixelovými detektory MX-10 (V. Vícha, M. Holík), byli na exkurzi na Van de Graaffově urychlovači (R. Sýkora), vyslechli přednášku a viděli ukázku RTG zobrazování s vysokým rozlišením (J. Dudák, J. Zajíček) a byli na exkurzi v SÚRO (Z. Rozlívka).

Z dotazů a zájmu studentů bylo zřejmé, že se na stáži sešli studenti talentovaní a s hlubokým zájmem o fyziku, a že akce podpořila spolupráci ÚTEF se středními školami.

Vladimír Vícha

Stáž