Ústav technické a experimentální fyziky ČVUT je vědecko-pedagogickým pracovištěm ČVUT se zaměřením na fyziku mikrosvěta a její aplikace. Byl založen k 1.květnu 2002 jako experimentální základna ČVUT především pro výzkum v částicové a jaderné fyzice.
Ústav usiluje o propojení svých výzkumných aktivit se specializovanou výukou na ČVUT a o přenos fyzikálních metod z experimentálního výzkumu v oblasti mikrosvěta do inženýrské výuky studentů ČVUT. Připravuje akreditaci odpovídajících magisterských a doktorských studijních programů.
V rámci spolupráce se zahraničními institucemi jsou uskutečňovány stáže zahraničních pracovníků v ÚTEF stejně jako stáže pracovníků ÚTEF v zahraničí a dochází také ke vzájemné výměně diplomantů a doktorandů.
Ústav je veden jako samostatné účetní středisko číslo 35000.
Tyto projekty jsou řešeny pracovníky ČVUT v mezinárodních ústavech, v nichž je Česká republika členskou zemí. V instrumentálním a aplikačním směru se ÚTEF zaměřuje na vývoj měřicích metod a technik pro potřeby nových technologií. V ústavu se vytváří prostor pro rozvoj nových aktuálních oborů, jako jsou např. 2D či 3D on-line zobrazování v medicíně a technice, nanotechnologie apod.
Na obrázcích jsou ukázány příklady zobrazování v materiálových a živých vědách pomocí neutronů (horní obrázek) a rentgenového záření (dolní obrázek). Pomocí moderních detektorů záření, jako je pixelový detektor Medipix, a pokročilých metod zpracování obrazu lze zobrazovat malé detaily a podrobnosti zkoumaných objektů (viz obrázky z Lemo-konektoru při 3D-tomografické rekonstrukci) a jemné měkké tkáně, například u myší, kde zlepšení citlivosti a kontrastu bylo dosaženo díky vlastnostem detektoru a použitím inovativních principů detekce, jako je fázové zobrazování.