Zobrazování pomocí rentgenových fluorescencí
Rentgenová fluorescence(XRF)je dobře známá analytická metoda určená ke stanovování prvkového složení daného materiálu. Pro přesnou prvkovou analýzu se
obvykle používají vysoce kvalitní spektroskopické detektory. Je však složité získat informaci o prostorovém rozložení daných prvků. Tento obraz prostorové distribuce prvků lze získat s využitím pixelových detektorů
Medipix nebo TimePix.
V našem experimentálním uspořádání je vzorek ozařován zdrojem rentgenového záření. Obraz flourescenčního záření emitovaného vzorkem je promítán na povrch detektoru pomocí dírkového kolimátoru (camera obscura).
Energetické rozlišení detektoru Timepix je přibližně 3keV, což neumožňuje provádět přesnou prvkovou analýzu. Je-li však globální prvkové složení vzorku předem známo (nebo ho lze odhadnout) a pokud je odezva každého pixelu detektoru okalibrována na flourescenční spektrum jednotlivých prvků, pak lze obrázek rozložení prvků ve vzorku získat metodou dekomposice spekter.
Timepix detekuje fotonové záření s minimální energií cca 3keV. Z tohoto důvodu lze touto metodou sledovat pouze prvky s atomovým čislem větším než 19 (draslík). Vzájemně lze potom od sebe odlišit prvky s atomovým číslem lišícím se o 1.
Řešitel
Spolupracovníci
Granty:
Články v impaktovaných časopisech
(6)