Seminář „Progresivní detekční metody ve výuce subatomové a částicové fyziky na ZŠ a SŠ 2023“
Ve dnech 24. a 25. 11. 2023 pořádal ÚTEF ČVUT seminář pro učitele českých středních a základních škol věnovaný detekci radioaktivity pomocí pixelových detektorů MX-10 resp. MiniPIX EDU. Účastníci si nejprve teoreticky připomenuli vznik a vlastnosti radioaktivního záření. Poté se seznámili s principem činnosti pixelových detektorů a následně již prováděli na pěti pracovištích během přibližně osmi hodin vlastní měření doprovázená fyzikální interpretací naměřených dat. Ověřili si, že záření alfa, beta a gama způsobují v detektoru různé typy stop a naučili se tyto stopy rozeznávat. Měřili energie absorbované v detektoru a z nich počítali rychlosti částic pomocí klasické i relativistické fyziky. Studovali rozdíly ve vizualizaci záření uranového skla, thoriové elektrody, draselné soli a americia. Vyzkoušeli si stínění záření alfa a gama ve vzduchu a dalších látkách, vytvořili vlastní radiografické snímky získané pomocí fotonového záření a záření alfa. Prozkoumali také záření radiačního pozadí – rozpadových produktů radonu a miony z kosmického záření. Získali program Pixelman a pracovní listy pro samostatnou práci studentů. Vyzkoušeli si činnosti s pracovními listy, které lze provádět i bez připojeného detektoru.
Učitelé se také seznámili se soupravou SESTRA (School Education Set with Timepix for Radiation Analysis) realizované v ÚTEF ČVUT (případní zájemci se mohou spojit s níže uvedenými pracovníky ústavu).
Dvoudenní seminář úzce souvisel s projektem bezpečnostního výzkumu „Centrum pro podporu obyvatelstva pro případ skutečného nebo domnělého vzniku mimořádných jaderných a radiačních událostí„ řešeného ve spolupráci SÚRO, ÚTEF ČVUT, IPVZ a SOÚ AV ČR. V rámci projektu vznikl mobilní detektor pro občanské mapování radiace CzechRad, se kterým byli účastníci semináře seznámeni. Zúčastnění učitelé projevili zájem o spolupráci na tomto projektu (dlouhodobé zapůjčení detektoru CzechRad, mapování radiační situace, zapojení studentů).
Po obdržení certifikátů dostali učitelé nabídku, že si mohou v ÚTEF ČVUT zapůjčit výukovou soupravu s pixelovým detektorem, což také hned využili.
Vladimír Vícha, Jitka Svobodová